Logo
OK JILEMNICE – klub orientačních sportů

Trénink OB – kapitola 1

4. listopadu 2024 | Martin Král | 1352 zobrazení

Rád bych vás přivítal u nového seriálu článků, který se zaměří na klíčové aspekty tréninku orientačního běžce. Berte to jako takovou malou pomoc při přemýšlení o tom, jak se na další sezónu připravit, aby to prostě bavilo. Bez ohledu na věk, kategorii či osobní výkonnost. Tento sport vyžaduje nejen skvělou fyzickou kondici, ale i přesnou orientaci v terénu, rychlé rozhodování a odolnost vůči náročným podmínkám. V jednotlivých článcích se budu podrobně zabývat různými oblastmi tréninku, od technik běžecké přípravy, přes specifické mapové tréninky, až po regeneraci a mentální přípravu. Cílem je nabídnout všem orientačním běžcům, členům klubu – od začátečníků po pokročilé – inspiraci, jak svou výkonnost posunout na vyšší úroveň. Ať si každý čtenář si z toho odnese to své. Snad mu ty články alespoň nějak pomohou.

Charakteristika orientačního běžce

Závod v orientačním běhu je typicky vytrvalostní běžeckou disciplínou, ve které rozhoduje o tvém úspěchu či neúspěchu několik základních faktorů, které se navzájem doplňují.

Běh

Běh v terénu je přirozenou součástí orientačního běhu a rozhoduje o tom, jak dlouho a jak rychle se běžec pohybuje mezi startem a cílem závodu. Běžecká příprava pak má vliv na postupné zlepšování výkonu čistě z pohledu běhu v terénu. Samozřejmě s během souvisí i jeho efektivita, tedy běžecká technika. Trénuje se tedy nejen vlastní kapacita pro výkon, ale i způsob, jak toho dosáhnout.

Orientace

První a nejdůležitější součást výkonu. Můžeš běžet, jak chceš rychle, ale pokud si nenajdeš optimální trasu postupů mezi kontrolami a kontroly samotné, tak neuspěješ. Stejně tak jakoukoliv chybu prostě nedoběhneš, naopak můžeš dělat další a další. A kudy vlastně běžím? A co znamenají ty obrázky v mapě? A jakým směrem mám běžet? Tedy mapa a buzola, čtení mapy a azimut. A jak odhadnu vzdálenost, když v tom lese není skoro nic, jen stromy, bez cest a dalších objektů? Umět krokovat, umět udržet směr. Jednoduché, ale současně těžké. Tak i to se musí natrénovat.

Motivace

Hodně lidí říká, že netrénuje, protože dělá orienťák pro radost a zábavu. Ano, to je pravda, ale to děláme všichni. Neznám běžce, který by říkal, že ho orienťák nebaví. Tak jinak, každý má své soupeře, ale i kamarády, se kterými pak svůj výkon srovnává. A tady už člověk slyší… „Kdybych trénoval, kdybych se šel občas proběhnout, musím zlepšit mapu, chtěl bych se víc soustředit…“. Ano, to je už motivace k lepšímu výkonu, k nějakému tréninku a vlastně ve finále k větší zábavě. Asi nikdo nejezdí na závody s cílem být poslední, že?

Psychika

Jak dnes dopadnu? Ten je tady taky, to zase bude příděl. Mám strach, že udělám chybu. Prostě psychika, to je takový skrytý buď soupeř, nebo společník. Může „svazovat“ nohy, ale taky muže „svazovat“ nohy i soupeřům. Proto musí být závodník psychicky silný a odolný. Ale to nepřijde samo. I to se musí natrénovat. A závod pak přeje připraveným.

Taktika

Každý závod je jiný, každý terén je jiný, každá situace v závodě je jiná. Podmínky mohou být velice proměnlivé. Teplo, zima, déšť, kopce, bažiny a tak dále. A taktika je o tom, jak skloubit ty proměnlivé podmínky s orientací v terénu a běžeckým výkonem. Takticky zvládnutý závod je předpokladem úspěchu. Udržet svou motivaci a psychiku na uzdě a běžet co nejlépe (tedy co nejefektivněji) od startu až do cíle. A tady se projevují zkušenosti a schopnost rozpoznat dopředu rizika, snižující celkový výkon. A i o tom je trénink.

Příště: Motivace k běhání – jak začít a vydržet, Zhodnocení uplynulé sezóny, Sestavení ročního plánu, Trénink v listopadu (po posledním závodu).

1. kapitola – Charakteristika orientačního běžce a jeho výkonu
2. kapitola – Motivace k běhání
3. kapitola – Zhodnocení uplynulé sezóny
4. kapitola – Sestavení celoročního tréninkového plánu pro orientačního běžce
4. kapitola – Listopadový trénink orientačního běžce: Základy pro úspěšnou sezónu