Logo
OK JILEMNICE – klub orientačních sportů

Představení š/žampióna – Dan

6. ledna 2025 | Ondřej Valenta | 1337 zobrazení

Dan Salaba

Další týden, další článek a tentokrát s Danem Salabou, alias Dansonem, předním obíhačkařem a tím, co má rád vedro a běhání do kopce. Mimo posledních 5 let, kdy jsem běhal orienťák, jsem taky bývalý běžec na lyžích a atlet. A chceš vědět cool fun fact? – účastnil jsem 3 olympiád dětí a mládeže ve 3 různých disciplínách.

Co tebe přivedlo k orienťáku?
Orienťák mě zaujal už když mi bylo kolem pěti let, kdy mě rodiče brali na orientační biatlon na jilemnickém náměstí, který pořádal David Hlaváč ve spolupráci s místními biatlonisty. Zároveň jsme měli s lyžaři čas od času nějaký orienťácký trénink pro zpestření přípravy. Zlom přišel na přelomu osmé a deváté třídy na základní škole, kdy nastal čas změnit sport a jelikož orienťák dělal můj spolužák a kamarád Tonda Malý, tak padla volba právě na něj. Když jsem poprvé přišel na trénink do tělocvičny tak mě navíc Vlasta naverbovala na LOB.

Les/sprint? Krátká/klasika?
Dovedu si užít stejně všechny 3 disciplíny pokud mě terén neklade odpor v běhu; kamenná pole, ležící větve atd… opravdu nejsem mým šálkem kávy.
Podle výsledků je moje hlavní slabina krátká trať, takže přirozeně preferuju spíš klasiky a sprinty. Nicméně když bych si musel vybrat jednu disciplínu a terén, tak to bude klasika v (hodně!!) kopcovatém městě jako je třeba Cusco.

Jak kloubíš VŠ a sport? Ubrals nebo přidals v tréninku?
Zatím nijak, proč? Protože jsem při výběru oboru na VŠ věřil, že zvládnu zdejší matematiku, to jsem ale netušil, že ji nebudu zvládat ani když jí věnuju převážnou většinu svého času a proto jsem běhání se školou doteď moc neskloubil. Chtěl bych do budoucna hodně přidat v trénování.

Ty jsi vrchní kartograf a stavitel tratí – má to nějakou výhodu pak v roli závodníka?
Má, vidím v tom hned dvě velké výhody:
Zaprvé si myslím, že díky tomu dovedu při závodě velmi rychle a věrně pochopit složitá místa ve sprintových ale i lesních mapách.
Zadruhé mě znalost pravidel a „know how“ stavění tratí dovoluje při závodech bezmyšlenkovitě razit kontroly které „cítím, že jsou nejspíš moje“ a neztrácet tak cenný čas zabíháním na vedlejší kontroly v dohledu nebo čtením kódů protože „v okolí 60 m by správně kontrola na podobném objektu být neměla“.

Jsi spíše LOBař nebo více orienťák?
Jsem jeden z posledních LOBáků, co ještě dělá orienťák…🙂 Každopádně narážky stranou – můj hlavní sport je pouze orienťák a LOB dělám přes zimu protože moc rád jezdím na lyžích.

Jak trénuješ přes zimní nečas a tvé vyhlídky na rok 2025?
Nijak speciálně, i když trochu řádu bych do toho rád v budoucnu začlenil. Povětrnostní podmínky přes zimu mě nijak neomezují až na jednu věc – nesnáším bláto a proto se mu vyhýbám jako čert kříži, pokud zrovna nejdu trénink oblečenej v orienťáckým. Na nadcházející rok bych se chtěl soustředit víc na pravidelný trénink a rychlost při technicky jednoduchých závodech.

Je zde něco co bys vzkázal mladším kolegům co čtou tento rozhovor?
Při orienťáku je často účinnější si zpomalit pro to, aby jste ve finále byli rychlejší – pamatujte na to i při běžném životě. 🙂

Věříme že jste si užili vánoční prázdniny, i čtení tohoto článku, a vstup do nového roku vám vyjde podle vašich představ… A koho vyzpovídáme příště? Pšššt to je zatím tajné. Ono se to KLASICKY dozvíte zavčasu…