Logo
OK JILEMNICE – klub orientačních sportů

Český pohár 2024 – víkend plný orientačního běhu

25. září 2024 | Martin Král

O víkendu 21.-22. září 2024 se v Jihočeském kraji uskutečnily tři závody Českého poháru, které přinesly napínavé boje v orientačním běhu. Závody byly rozděleny mezi sprint a štafety, přičemž každý z nich přilákal stovky závodníků z celé republiky.

Sprint v Bechyni

V sobotu dopoledne se téměř devět stovek závodníků sešlo ve sportovním areálu v Bechyni, kde Klub orientačního běhu Tretra Praha uspořádal sprint (součást Českého poháru a žebříčku A). Závod se odehrával za krásného slunečného počasí, což přispělo k výborným výkonům závodníků. Mapa, kterou připravil Josef Sabol, vedla účastníky přes historickou část Bechyně, kolem zámku, zámeckého parku a lázeňského areálu. Rychlé tratě, které navrhl Jakub Vlášek, nabídly orientačně jednodušší, ale fyzicky náročný zážitek.

Mezi mladšími dorostenkami se na třetí místo probojovala Anna Kynčlová, která na vítězku ztratila pouhých 13 sekund.

Odpolední štafety u Nové Vsi u Čížové

V sobotu odpoledne se závodníci přesunuli do Nové Vsi u Čížové, kde na ně čekal závod štafet, součást Českého poháru štafet a České ligy klubů. Závod pořádaly kluby Orientační sporty Písek a TJ OB České Budějovice. Čtyři stovky štafet se utkaly v náročném zvlněném terénu, který se vyznačoval pestrým porostem. Od dobře průběžných lesních partií až po oblasti s ostružinami a hustým náletem bukových stromů, terén testoval jak fyzickou kondici, tak orientační schopnosti běžců.

Tratě postavil Radek Teringl a běželo se na mapě Hrby, kterou připravil Jiří Vištejn. Závod byl plný dynamických změn tempa a závodníci museli neustále přizpůsobovat svou strategii.

Štafeta dorostenek skončila ve složení Anna Kynčlová, Pavlína Salabová a Markéta Hanušová na výborném 4. místě. Tímto výkonem se staly přebornicemi Východočeské oblasti pro rok 2024. Šimon Kopecký v žácích obsadil společně ve štafetě Východočeské oblasti 8. místo. Matěj Třešňák běžel v kategorii dorostenců v sestavě OK 99 Hradec Králové, která vybojoval 14. místo. Muži v sestavě Ondřej Valenta, David Salaba a Jonáš Gottstein obsadili 40. příčku.

Foto P. Jelínek

Nedělní závod štafet

V neděli se závodníci vrátili do Nové Vsi u Čížové, kde proběhl druhý závod štafet. Pořadatelem byly opět Orientační sporty Písek a TJ OB České Budějovice. Terén byl stejný jako v sobotu, stejně tak i stavitel tratí Radek Teringl a hlavní kartograf Jiří Vištejn, který připravil mapu s poetickým názvem Jezírko lásky. Čtyři stovky štafet se znovu pustily do boje v technicky náročném terénu, kde bylo klíčové udržet koncentraci a rychlost.

Sestava dorostenek ve složení Anna Kynčlová, Pavlína Salabová a Anežka Malá skončila na 9. místě. Muži opět ve složení Ondřej Valenta, David Salaba a Jonáš Gottstein obsadili. 46. místo.